sobota, 19 marca 2016

040. Liebster Awards

Witajcie!

Na początek ogłoszenie parafialne: założyłam blogowi fanpejdż na Facebooku. Jeśli chcecie być na bieżąco z notkami i czasami poczytać moje narzekania lub podejrzeć zdjęcia z procesu twórczego, możecie kliknąć "Lubię to!" w tej ramce po prawej stronie. Będzie mi bardzo miło :3

A teraz do rzeczy. Dawno, dawno temu dostałam od Sidy z Muzeum Nietoperzy nominację do Liebster Awards, czyli takiego łańcuszka, który polega na odpowiadaniu na pytania od nominującego, a następnie wymyślaniu pytań i nominowaniu kolejnych blogów. Nominacja odleżała swoje (zaledwie jakieś 7 miesięcy, lol), ale w końcu zawzięłam się i skleciłam w miarę spójne odpowiedzi. A żeby przyjemniej się Wam czytało, powrzucałam obrazki ładnych kamyczków.

1. Jak odnosisz się do list spod znaku "100 i więcej książek/filmów/czegokolwiek, które znać trzeba/wypada/warto"?
Trochę traktuję je jako podpowiedzi co do kanonu literatury, jaki warto znać, ale bardziej jako "lista książek, które obiecam sobie, że przeczytam, a tak naprawdę nigdy to nie nastąpi". Poważnie, jestem fatalna w te klocki. Odłożenie czegokolwiek na "później" praktycznie zawsze równa się odłożeniu na "nigdy" :C

2. Książka/seria/film/cokolwiek, które uwielbiałeś/nienawidziłeś będąc młodszym, a teraz zupełnie zmieniłeś stosunek do niej/niego/nich?
O, to ciekawe pytanie. Jakiś czas temu doszłam do wniosku, że mam tak z serią o Panu Samochodziku autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Będąc młodym, zielonym kartofelkiem zaczytywałam się w tych książkach (oryginalnej serii, zaznaczę, nie kontynuacjach dopisanych przez innych autorów), dwie moje ulubione ("Pan Samochodzik i Templariusze" oraz "Pan Samochodzik i Nawiedzony Dwór") znam nieomal na pamięć. Nadal uważam pana Tomasza za postać ikoniczną dla polskiej literatury młodzieżowej, ale gdy jakiś czas temu postanowiłam odświeżyć sobie serię, uderzył mnie fakt, że niektóre cechy i zachowania bohatera uważam bardziej za bucowate niż fajne. Może nie jest to zwrot o 180 stopni, ale mimo to było to dla mnie, kiedyś die-hard fanki Pana Samochodzika, pewnym zaskoczeniem. Może lepiej nie tykać ukochanych serii z dzieciństwa?

Tęczowy fluoryt
źródło: http://the-pandemonium-pixie.tumblr.com/post/119192923714


3. Jaka jest Twoja relacja z ogólnie pojętym fandomem? Korzystasz z jego zasobów, tworzysz coś, bierzesz udział w dyskusjach? Czy może uważasz tych ludzi za zgraję dziwnych stworzeń, z którymi nie chcesz mieć zupełnie nic wspólnego?
Yhm, raczej nie mam z fandomem jakichś bliższych więzi. Followuję na tumblrze kilka osób, które wrzucają arty z książek i filmów najbliższych moim zainteresowaniom, na Forumu czytam i czasami napiszę coś od siebie o wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. No i od czasu do czasu jeżdżę na konwenty.

4. Pytania o wylądowanie na bezludnej wyspie są nudne, więc trochę inaczej: rozpoczyna się apokalipsa zombie, jakie trzy przedmioty koniecznie chcesz mieć przy sobie?

Uch, filtr do wody, GPS i łom? Gordon Freeman style :3

5. Najbardziej zmarnowany potencjał w historii literatury/kina/jakiekolwiek innego medium, które akurat przychodzi Ci na myśl? Jakiś pomysł, który miał szansę wygrać wszechświat, ale autor, Twoim zdaniem, nie podołał zadaniu i zaprzepaścił wszystko? Jak Ty byś to rozwiązał?

Może nie jest to potencjał wygrywający Wszechświat i urywający dupę, ale kilka(naście) lat po przeczytaniu nadal uwiera mnie niesamowicie cykl anielski Kossakowskiej (niezapoznanym wyjaśniam: są to dwie powieści, "Siewca Wiatru" i "Zbieracz Burz" oraz zbiór opowiadań "Żarna Niebios"). Pomysł był świetny, postacie miały szansę być charyzmatycznymi badassami, a tymczasem wyszło coś, co konstrukcyjnie samo sobie podstawia nogę, postaci to galareta bez smaku (w większości, bo miewają też dobre momenty), a całość ledwo trzyma się kupy.
O "Zbieraczu Burz" nie rozmawiamy. Tej książki nie było.

Kianit z kwarcem
źródło: http://natureanditsbeautyblog.tumblr.com/post/122265297721
6. Sytuacja całkiem prawdopodobna: zostajesz obdarzony supermocami, takim standardowym zestawem siła-szybkość-wyglądanie dobrze w lateksie-wytrzymałość. Co z tym faktem robisz?
Zostaję modelką w sesjach fotograficznych dla fetyszystów lateksu i zgarniam górę hajsów. Wszystko przepierdalam na sznurki i kamyki.

7. Jaki jest Twój stosunek do reprezentacji różnych ras, religii, orientacji seksualnych w (pop)kulturze? Uważasz, że jest potrzebna, czy wręcz przeciwnie, przeszkadza Ci skupianie się na czymś takim?

Krążył kiedyś w sieci taki obrazek: półka pełna książek Nicholasa Sparksa z bardzo podobnymi okładkami z parą białych ludzi nachylonych do pocałunku i podpisem: "A novel by Nicholas Sparks: White people almost kissing". To samo odnosi się do fabuły i bohaterów, istnieje skończona liczba konfiguracji, w jakich można umieścić te same postaci odbite od sztancy. Ja lubię różnorodność. Kultury, religie i obyczaje stanowią niewyczerpane złoże inspiracji, jeśli chodzi o konstruowanie bohaterów literackich - co nie oznacza, że romanse z heteroseksualnymi białymi ludźmi nie mają racji bytu. Ja zwyczajnie nie jestem targetem. (PS DAWAĆ WIĘCEJ ASEKSÓW) 

8. Pierwsza obejrzana/przeczytana rzecz, która sprowadziła Cię na drogę nerdostwa? A przynajmniej zapoczątkowała Twoje zainteresowanie tymi wszystkimi dziwnymi rzeczami, którymi się interesujesz?

Hm. Pewnie seriale animowane i anime oglądane w dzieciństwie :D Poza tym pamiętam przeczytanie "Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego" gdzieś we wczesnym gimnazjum i kompletne wciągnięcie się w tę serię. Drugim kamieniem milowym był "Władca Pierścieni", na punkcie którego też miałam srogą fazę. A potem poszło już z górki - znalazłam pierwsze forum tematyczne (dawno już zdechłą Gildię Miłośników Fantastyki), zaczęłam rozmawiać z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, w końcu jeździć na konwenty... I tak sobie tkwię do dzisiaj :3

Ametystowa geoda
źródło: http://gemmadness.tumblr.com/post/118105986941/
9. Masz możliwość spotkać się z czterema dowolnie wybranymi postaciami fikcyjnymi, kogo wybierasz? Dlaczego akurat ich?
Dr Spencer Reid z serialu Criminal Minds, Hermiona Granger, Razjel z "Siewcy Wiatru" Kossakowskiej i Elrond z "Władcy Pierścieni". Miałam zamiar wpisać Lokiego, ale po zastanowieniu stwierdziłam, że spotkanie z nim mogłoby nie skończyć się dla mnie dobrze :P A wybrałam ich dlatego, że cała czwórka to zajebiście inteligentne osoby (o mały włos napisałabym: ludzie).

10. Zbierasz jakieś durnostojki związane ze swoimi popkulturowymi zainteresowaniami? Figurynki, zabawki, kubki, takie rzeczy?
No, mam mój gruz-kubek. I wygrany na DFach plakat z Lokim <3 Poza tym raczej uważam takie rzeczy za niepotrzebną stratę miejsca i pieniędzy. Mając do wyboru: kupić sobie kubek albo kupić sobie nową książkę, wybiorę książkę. Tak naprawdę jedyną moją "kolekcją" jest pęk smyczy z identyfikatorami z różnorodnych wydarzeń, konwentów, konferencji i podobnych.

11. Możesz zamieszkać w wybranym przez siebie fikcyjnym świecie, jaki byś wybrał? Z innej strony, jak wymyślony świat uważasz za niezwykle ciekawy, ale nie chciałabyś/chciałbyś znaleźć się tam ani na moment? Dlaczego tak?

Uch, trudne pytanie D: Myślę, że najlepiej mogłoby mi się mieszkać w uniwersum Harry'ego Pottera - najmniejszy szok kulturowy, a korzyści największe. Oczywiście zakładając, że byłabym czarodziejką, a nie mugolem czy charłakiem :P Z drugiej strony nie chciałabym mieszkać w metrze z powieści Metro 2033 - mam dziwne wrażenie, że nie przetrwałabym tam nawet kwadransa :P

Malachit
źródło: http://www.canimanne.com/sifali-taslar.html/malahit
No, gotowe. Teraz tylko wymyślić 11 nowych pytań... Hmm... *cztery godziny później*
 1. Kawa czy herbata? 
 2. Kolczyki czy naszyjnik?
 3. Jaki jest Twój ulubiony minerał? Żeby wybór nie był zbyt trudny, można wskazać 3 różne :3
 4. A ulubiony styl biżuterii? Lub ubioru/stylu ogólnie, jeśli nie przepadasz za biżuterią.
 5. Co myślisz o biżuterii upcyclingowej (albo o upcyclingu ogólnie)? Nosił(a)byś?
 6. Jaka jest najbardziej bezużyteczna supermoc, jaką jesteś w stanie wymyślić?
 7. Jakie byłyby wady i zalety posiadania czterech rąk?
 8. Jaka książka/film/serial/cokolwiek zachwyciła Cię w ostatnim czasie?
 9. Jesteś typem pedantycznego naukowca czy chaotycznego geniusza? Spójrz na swoje biurko/warsztat pracy i odpowiedz szczerze :>
 10. Zjeść ciastko czy mieć ciastko?
 11. Co najbardziej wkurza Cię w popkulturze? Może być to postać, tytuł, zjawisko, aktor, pisarz, zespół, plebiscyt, cokolwiek. Wyżyj się.
No, wymyśliłam. Zakres tematyczny pytań jest dość szeroki, bo nie chciałam skupiać się na jednej dziedzinie :P A nominuję:
Nominacji jest mało, bo mało blogów czytam w miarę regularnie. Dlatego mam dla Was propozycję: jeżeli ktoś chciałby odpowiedzieć na te 11 bezsensownych pytań, to czujcie się zaproszeni :3 Podrzućcie mi tylko linka do siebie, żebym mogła dopisać Was do listy i poczytać, co tam wyprodukowaliście.

Długa notka. Dobrze. Macie co czytać. Za tydzień kolejna, już pewnie nie taka długa. Miejcie miły weekend.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz